sokhan

حضرت علی(ع) :*

نابود شد ، كسي كه ارزش خود را ندانست

برخی از ماهی ها در رده ی “ماهی های غضروفی” قرار می گیرند. این نوع ماهی ها به جای استخوان، غضروف دارند تا ساختار داخلی بدنشان نگهداشته شود. ماهی های غضروفی فلس ندارند، اما به جای آن دارای پوستی دندانه دار هستند که کل بدنشان را پوشانده است.

0.1a269191N3 (1)
پوست دندانه دار” را تقریبا میتوان به صورت “پوستی از جنس دندان” نیز ترجمه کرد که باز هم صحیح است زیرا ترکیب پوست آن ها بسیار شبیه به دندان است. درست مانند دندان خود ما، پوست این جانوران از یک لایه درونی مرکزیِ خمیری، لایه میانی از جنس دندان و یک لایه بیرونی از جنس مینا است.
0.1a269191N3 (2)
این دندانه ها معمولا بسیار ریز هستند و با چشم غیر مسلح شبیه پوستی یکنواخت و نرم به نظر می رسد، با این حال همه چیز زیر میکروسکوپ متفاوت است. پوست دندانه دار همانند فلس ها از لایه بیرونی بدن رشد می کند، اما بر خلاف فلس، رشدشان پس از یک مدت متوقف می شود و سپس یک لایه جدید روی لایه قبلی را می گیرد که موجود را به یک زره پوش تمام عیار تبدیل می کند!
0.1a269191N3 (3)
پوست دندانه ای کوسه ها مزایایی دارد که فلس قادر به انجامشان نیست. با توجه به ترکیب خاص این نوع پوست، حرارت بدن کوسه به طور منظم حفظ می شود و این بدان معنی است که کوسه می تواند سریع تر شنا کند و طعمه خود را غافلگیر نماید. امروزه طراحان لباس با استفاده از طرحی مشابه بدن کوسه، به تولید لباس های شنا برای مسابقات قواصی روی آورده اند

 

 

منبع:ماه نیو – عجایب جهان

برای فعال شدن لینک دانلود روی تصویر زیر کلیک کنید